sobota 14. května 2016

Pozdně noční a čerstvě ranní Sunrise Hut

Sunrise Hut je zdaleka nejpopulárnější chata v Ruahines. Taková Lysá v Beskydech, Mája v bandě včel. Vleze se do ní pohodlně dvacet lidí a o víkendech tam pravidelně přespává jednou tolik; a tak, jedno úterní poobědí, jsme Annou seznali, že právě teď, mimo sezónu a víkend, je ten pravej čas se tam vydat. Cesta tam totální klasika - dvě hodiny kodrcání se mezi polema a ovcema. Vždy, když míjíš stádo ovcí, je třeba vypnout světla a motor, vony se jinak bojej tě minout a zbytečně se plašej.

Zélandský ovce
Trek začíná na konci nekonečný polní cesty s výhledem na okolní pastviny. Večerní přímlží nám dávalo znát, že rozhodnutí vydat se sem mělo padnou možná trochu dřív, než v pozdním odpoledni, a že někdo tady bude zase hajkovat za tmy.

Nekonečný pastviny kolem
A tak, v nočních Ruahines, nejkrásnějších horách, jaký svět kdy viděl, tichá noc se na dva osamělý trampy snáší. V tomhle období, mimo hlavní sezónu a víkendy, v těchhle horách najdeš maximálně několik zbloudilců pomateně brouzdajících přes mlžnatou buš. Jinak je tu pusto a ticho.

Noční Ruahines
Na chatu jsme došli za naprostý tmy. Podle zápisu v knize návštěv tu nocovalo v sobotu nejmíň 25 lidí, dnes tu jsme sami. Rozděláme oheň, otevřem víno, pojíme něco rýže, ustelem si na podlaze vedle krbu, civíme do tmy noci a vše je, jak má bejt. Ráno se budíme na východ slunce. Prapodivný mraky nad náma naznačují, že předpověď nelhala a nahoře bude foukat víc, než bychom rádi.

Východ slunce na chatě Východ slunce
Sunrise Hut těsně po východu slunce
Vítr nevítr, někdy ti nezabrání strávit ve spacáku celý ráno prostě nic.

Jedna ranní
Pozdního rána se naplňuje předpověď z minulýho dne: vítr kolem 70 kiláků za hodinu, v nárazech 140 km. Vítr rychlosti 70 kiláků v hodině poznáš tak, že nemůžeš vzpřímeně chodit ani stát na jednom místě. A tak přechod tohodle krásnýho hřebene necháváme na příště - takový to příště, o kterým ti hlava říká, že už nikdy nebude, ale co kdyby třeba jo? Co kdyby - třeba - jo.

Severní Ruahines, skoro na hranici s Kawekas

Žádné komentáře:

Okomentovat